Bram Stoker „Dracula”

Jest to pozycja, którą każdy fan grozy powinien kiedyś poznać, choć na wstępie powiem, że nie jest to łatwa książka.

Klimat, rozbudowane opisy oraz bogato przedstawione uczucia bohaterów sprawiają, że świat powieści wciąga na długie godziny.

Akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku. Mężczyźni charakteryzują się niezwykłą uprzejmością, szczerością, inteligencją oraz wykazują postawy heroiczne, gdy przychodzi do obrony kobiet.

Odnośnie płci pięknej.

Kobiety przedstawione są jako niezwykle emocjonalne, kruche i zdane na mężczyzn. Pomimo tego mają swój rozum, który wielokrotnie chroni mężczyzn przed złymi wyborami. Wszystko ładnie się uzupełnia, dając spójną całość.

„Dracula” ukazuje lęki człowieka oraz jego najgłębsze pragnienia; człowiek dąży do wiedzy zakazanej, niezrozumiałej, bez której żyłoby mu się lepiej. W końcu błoga nieświadomość wydaje się lepsza niż brnięcie w paszczę samego… wampira.

Bram Stoker w swojej powieści poruszył tematy paranormalne, mistyczne, a także na swój sposób pokazał, że śmierć nie jest najgorszą rzeczą, jaka może spotkać człowieka. Pomimo tego, że wampir wydaje się postacią nadludzko silną i wręcz niezniszczalną, okazuje się, że wcale tak nie jest, a jego ponura egzystencja jest ciągnącym się przez wieki cierpieniem.

„Dracula” to arcydzieło, które pozostanie z nami, jako kamień milowy literackiego horroru.

Podróż Jonathana Harkera do Transylwanii, do hrabiego Draculi, który planuje przeprowadzkę do obcego mu Londynu.

Okrutne losy pięknej Lucy, ugryzionej przez wiekowego wampira.

Toje młodych ludzi, którzy pokochali nieszczęśliwą kobietę.

Na zakończenie dodam, że powieść została bardzo ciekawie napisana – chodzi głównie o formę kartek wyrwanych z pamiętników różnych osób. To nadaje klimat mocno kojarzący się z Lovecraftem, choć jest to moje indywidualne zdanie. „Dracula” to powieść utrzymana w duchu moralności oraz ściśle trzymająca się ówczesnego kanonu religijnego. Da się również wyczuć tendencję do zabobonów, które pomagały ludziom przezwyciężyć lęki (np. czosnek na wampiry).

Jeżeli miałbym ocenić „Draculę”, to w mojej skali zabrakłoby punktów. 

To trzeba przeczytać!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s